zmień kontrast powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę uproszczona wersja
Rada Miasta Kalisza

Rada Miasta Kalisza Interpelacje i zapytania

Interpelacja 837/2023 (Prac prowadzonych w starorzeczu „Bzize” w dolinie Prosny.)

Autor: Piotr Mroziński, dodano: 9 maja 2023

W dniu 26.04.2023 otrzymałem telefoniczną informację od zaniepokojonego mieszkańca Kalisza, że od kilku dni na obszarze starorzecza „Bzize”, ostoi ptaków wodno-błotnych, pracuje ciężki sprzęt - zrównywana zostaje ziemia, wycięte zostały niektóre drzewa, a część urobku ziemnego została bezpośrednio zepchnięta do starorzecza oraz lasu bagiennego stanowiącego jego integralną część. Z ustaleń wynika, że prace te prowadzone są na zlecenie Pierwszego Kaliskiego Klubu Golfowego w Kaliszu, natomiast działki na których prowadzone są prace zostały użyczone przez Miasto Kalisz.
Starorzecze "Bzize" wraz z jego najbliższą okolicą to znany w literaturze i opracowaniach środowiskowych miasta Kalisza obszar o wysokich walorach przyrodniczych stanowiący ostoję ptaków wodno-błotnych. Został wskazany m.in. w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Kalisza jako "ostoja ptactwa błotnego". Prace te prowadzone były w ostoi, gdzie trwa okres lęgowy chronionych gatunków ptaków m.in. żurawi i błotniaków stawowych. Żuraw i błotniak stawowy to ptaki gniazdujące w obrębie terenów podmokłych. Przed przystąpieniem do lęgów lustrują jednak teren oraz okolice w celu wykluczenia obecności czynników potencjalnie zagrażających ich lęgom. W przypadku stwierdzenia takowych rezygnują
z przystąpienia do lęgów. W omawianej sytuacji wyraźnie należy podkreślić także biologię lęgową samego żurawia. Jest to gatunek, który gniazduje w starorzeczu, ale po wykluciu się piskląt, które są zagniazdownikami wyprowadza je na okoliczne tereny otwarte, gdzie żerują. Oznacza to, że jako
ostoję ptaków nie należy traktować wyłącznie samego starorzecza oraz lasu bagiennego, który stanowi jego część, ale również najbliższą, nieprzekształconą antropogenicznie okolicę. Zgodnie
z przepisami, ochronie podlegają nie tylko same gniazda, ale również siedliska, a więc obszary wykorzystywane przez ptaki np. miejsca rozrodu lub wychowu młodych. Oznacza to, że nawet
w przypadku braku bezpośredniej ingerencji w starorzecze (choć mamy dokumentację fotograficzną, że takowa miała miejsce) doszłoby to złamania prawa. Zerwanie wierzchniej warstwy gleby i wycinka drzew stanowiąca osłonę dla ptaków wyczerpuje z pewnością znamiona czynu objętego zakazem. Żadnych wątpliwości nie budzi również samo płoszenie i niepokojenie bytującego tam ptactwa.
W piśmie z dnia 28.04.2023r. WST.600.42.2023.AM.1 Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
w Poznaniu nakazał natychmiastowe zaprzestanie prowadzenie ww. robót, wskazując, że doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie przyrody. RDOŚ zaznaczył również, że nikt nie występował do RDOŚ o zgodę na ewentualne odstępstwo od zakazów w stosunku do gatunków objętych ochroną.
W związku powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania i przedstawienie wskazanych dokumentów:
1. Czy UM Kalisza wydał pozwolenie dla PKKG na prowadzenie w/w działań w ostoi ptaków? Jeżeli tak, proszę o załączenie decyzji jak również wniosku o jej wydanie wraz z opisem zakresu planowanych działań.
2. Czy UM Kalisza posiada uprawnienia do wydania takiej decyzji?
3. Jak powinna wyglądać procedura przy podejmowaniu działań na terenach objętych ochroną gatunkową? Czy urząd poinformował wnioskodawcę o procedurze?
4. Kto powinien wystąpić do RDOŚ z ewentualnym wnioskiem o zgodę na prowadzenie przedmiotowych prac, czy odstępstwo od ustawowych zakazów?
5. Czy po otrzymaniu pisma z RDOŚ UM Kalisza wezwał PKKG do zaprzestania wykonywania
jakichkolwiek prac w obrębie ostoi ptaków - wodno błotnych zlokalizowanej na działkach od nr 28 do 57 Obręb 089 Rajsków w Kaliszu ?
6. Jakie inne działania podjęło miasto po otrzymaniu pisma z RDOŚ? Jakie plany ma miasto
w stosunku do terenów objętych ochroną gatunkową przekazanych PKKG do użytku?

9 maja 2023, godz. 14:05 - Piotr Mroziński

WGOŚ.0003.0011.2023
D2023.05.01317
16.05.2023 r.

22 maja 2023, godz. 13:26 - Elżbieta Pastuszak

Załącznik do interpelacji (Odp. na interpelację.pdf)

22 maja 2023, godz. 13:26 - Elżbieta PastuszakPobierz plik

Najnowsze interpelacje i zapytania

Brak aktywności